PunBB CZ a SK - support for Czech Republic and Slovakia česky po slovensky Logo PunBB

Česká a slovenská podpora pro PunBB fórum

Úvod O PunBB PunBB ke stažení Instalace Rozšíření Fórum podpory PunBB

Instalace PunBB (návod)

 

Instalace PunBB je velice jednoduchá a pokud budete striktně dodržovat následující postup, již za několik desítek minut můžete mít fórum na Vašem webu zprovozněno.

 

Požadavky

Nejprve se ujistěte, že server, na kterém jsou uloženy / hostovány Vaše www stránky, splňuje požadavky pro správnou funkčnost PunBB (podporuje jazyk PHP a dává k dispozici alespoň jednu databázi).

 

Stažení PunBB

Pokud jste tak ještě neučinili, stáhněte si PunBB.

 

Kopírování

Fórum u nás je distribuováno přímo s češtinou i slovenštinou (a je přeloženo navíc kompletně). Proto po stažení fórum pouze rozbalte (překlady již nemusíte shánět). Samotné fórum je v distribuci uloženo v adresáři "upload" (u verze 1.3 a vyšší se jedná přímo o složku "punbb" s číslem verze). Vše (složky i soubory) ve složce "upload" (či "punbb-verze" u 1.3) nyní zkopírujte (pomocí FTP nebo webového rozhraní či jinak) do adresáře na Vašem webu, kde chcete fórum mít (zachovejte rozlišena velká a malá písmena názvů souborů a adresářů - např. u Total Commanderu může nastat problém, kdy vše přepíše na písmena malá - v tomto případě by pak fórum nefungovalo).

 

Nastavení CHMOD

Nyní je pro správné fungování PunBB nutno přidělit práva (změnit atributy na "777" nebo "0777") dvou složek. Jedná se o "/cache" a "/img/avatars".

Tento úkon lze provést například pomocí Total Commandera takto:

:: nejdříve se připojíme pomocí FTP k Vašemu webu a proklikáme se až do složky, kde máte PunBB nakopírováno,

:: nyní označíme adresáře (nejdříve "/cache", poté "/img/avatars" u verze PunBB 1.3 i adresář "/extensions"), jimž přidělujeme práva, a v horní liště vybereme "Soubory" a v nich "Změna atributů..." ( nastavení chmod - kliknutím zvětšíte obrázek návodu),

:: nyní atributy změníme na "777" (resp "0777") a potvrdíme stisknutím "OK" ( nastavení chmod - kliknutím zvětšíte obrázek návodu),

:: to provedeme u obou adresářů, poté je nastavení CHMOD hotovo.

 

Instalace PunBB 1.3.* i PunBB 1.4.*

Instalce české verze PunBB 1.3 je velice jednoduchá. Stačí instalaci spustit a řídit se pokyny. Instalace je v češtině a přednastavena pro české prostředí. Po nakopírování a nastavení CHMOD (viz výše) spusťte instalaci prostřednistvím prohlížeče na adrese http://www.urlvasehofora.cz/admin/install.php (samozřejmě se správnou cestou k souboru install.php).

 

Případné komplikace při instalaci nových verzí PunBB 1.4 můžete řešit v tomto diskusním fóru.

 


 

Instalace PunBB 1.2.*

Tato část popisuje instalaci starších verzí PunBB (do verze 1.2). Doporučujeme instalovat nové verze PunBB 1.3+.

 

Nyní provede samotnou instalaci PunBB.

 

1. Spusťte prostřednictvím Vašeho internetového prohlížeče soubor install.php, který je zkopírován v hlavním adresáři fóra (např. "http://www.něco.cz/install.php").
2. Vyplňte kolonky takto: Database typ - databáze, s kterou bude PunBB pracovat (nejlépe MySQL), Database server hostname - název serveru (uvedeno v parametrech Vašeho hostingu - pokud využíváte placeného hostingu, je to s největší pravděpodobností "localhost", u hostingu zdarma to bývá "mysql.poskytovatelhostingu.cz" či podobně), Database name - název databáze, Database username - uživatelské jméno pro přístup (připojení) k databázi, Database password - heslo pro přístup (připojení) k databázi, Table prefix - část názvu tabulek v databázi (např. "punbb_") - vyplňovat nemusíte, ovšem pokud databáze nebude sloužit pouze tomuto fóru, je dobré tímto tabulky patřící k PunBB odlišit, Administrator username - nick administrátora Vašeho PunBB fóra (typicky "Admin" či "Administrator"), Password - heslo administátorova účtu, Confirm password - to samé heslo znovu, Administrator´s e-mail - e-mail administrátora, Base URL - URL adresa fóra (např. "http://www.něco.cz" nebo "http://něco.něco.cz" či "http://www.něco.cz/něco" apod. - POZOR: na konci nesmí být lomítko) a vše potvrďte stisknutím "Start install" (kolonky vyplňujte bez diakritiky).
 

Instalace 1

(kliknutím na obrázek ho zobrazíte v plné velikosti)

Instalace 2

(kliknutím na obrázek ho zobrazíte v plné velikosti)

3. Pokud jste udělali vše správně tak se nyní zobrazí stránka bez varovných hlášení (viz níže)
 

Správně dokončená základní instalace

Správně dokončená instalace

(kliknutím na obrázek ho zobrazíte v plné velikosti)

Chybně dokončená instalace (není správně nastaven chmod)

Chybně dokončená instalace

(kliknutím na obrázek ho zobrazíte v plné velikosti)

  Obsah "Copy contenst to config.php" je nutno zkopírovat! V případě chybně dokončené instalace je nutno smazat vytvořené tabulky v databázi (vytvořili-li se) a instalaci opakovat správně.

 

Dokončení instalace

Nyní vytvoříme soubor "config.php", jenž bude obsahovat obsah kolonky "Copy contenst to config.php" z předešlé poslední stránky dokončené instalace. Tento soubor nakopírujeme do hlavní složky Vašeho fóra.

Poté ještě smažeme soubor "install.php" z hlavní složky Vašeho fóra.

 

V tuto chvíli by mělo být Vaše PunBB fórum plně funkční. Zkuste to jeho načtením v internetovém prohlížeči.

 

 

Změna jazyka na češtinu (resp. slovenštinu)

Naše PunBB fórum již obě jazykové mutace obsahuje, proto je nastavení jazyka velice jednoduché. Nejprve se po načtení Vašeho fóra v internetovém prohlížeči přihlašte (využijte přihlašovacích údajů, které jste zadal výše - "Administrator username" a "Password"). Poté stiskněte v horní liště "Administration", dále v levé liště zvolíme "Options" a zde v "Default language" vybereme Czech (nebo Slovak) a stiskneme "Save changes". Nyní je fórum přeloženo.

Pozor, s největší pravděpodobností vydíte stále vše v angličtině, to proto, že Vy, jako již registrovaný administrátor, máte v osobním nastavení stále preferovaný jazyk anglický. To změňte v Profile>Esentials>Language: You can choose which language you wish to use to view the forum na Czech (nebo Slovak). V profile také změňte Timezone na "+1 CET".

Instalujete-li verzi PunBB s UTF-8, může nastat problém s kódováním češtiny a slovenštiny. Tento problém jednoduše vyřešíte přidáním $db->query ("SET NAMES utf8"); na konec souboru include/dblayer/common_db.php.

 

 

Nastavení fóra

Fórum si již jistě nastavíte dle Vašich potřeb sami. Jediné, co je nutné ještě nastavit je v Administrace>Options změnit "Server timezone" na "+1 CET". Zde v Options také nastavte titulek, popis fóra a samozřejmě i vše další... (více o nastavení zde)

 

Aktualizace

Poněvadž vycházejí stále nové a vylepšené verze PunBB, je možné, že budete chtít Vaše fórum aktualizovat na nejnovější verzi PunBB. Postup pro aktualizaci je velice jednoduchý a můžete si ho přečíst zde.

© Tomáš Martínek & www.er.cz (doména zdarma) 2007-2023 PunBB.er.cz